کار آفرینی

تهیه گزارش و برنامه های کار آفرینی

مصاحبه با یک کار آفرین

از فعالیت‎های که در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی انجام داده‎اید، بگویید؟

- با یک سرمایه اندک فعالیت خودم را با احداث یک واحد گلخانه برای تولید نهال زیتون از سال 1378 در روستای سرکلاته شهرستان کردکوی آغاز کردم و در سال 1382 به عنوان تولید کننده برتر نهال زیتون در استان گلستان انتخاب شدم.

همچنین در همان روزها وزیر وقت جهاد کشاورزی مهندس حجتی نیز از گلخانه من بازدید کرد.

در همان سال مجوز احداث دامداری پرورش گاو شیری 30 راسی را اخذ کردم و در کنار تولید نهال به دامداری هم مشغول شدم.

در سال 1384 به عنوان کشاورز نمونه کشوری در زمینه دامداری سنتی انتخاب شدم و این مسئله سبب شد که همراه با تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی کشور برای بازدید از تشکل‎ها و فعالیت‎های زنان به کشور هندوستان اعزام شویم.

وقتی از هندوستان برگشتم برای انتقال تجربیاتم شرکت تعاونی زنان روستایی را با 50 عضو را تشکیل دادم و همچنین با توجه به تجربیاتم و علاقه فراوان خواهان افزایش بار علمی خود برای بهتر شدن امور برآمدم به همین منظور با تلاش فراوان در سال 1386 به عنوان دانشجو در رشته کاردانی تولید نهال مرکز علمی – کاربردی آموزش کشاورزی شهرستان کردکوی مشغول به تحصیل شدم و همچنین در سال 1388 در مقطع کارشناسی IPM تحصیلاتم را ادامه دادم.

با چه میزان اعتبار کار خود را شروع کردید؟


- در سال 1387 با 2 میلیون تومان سهم آورده استارت کارم را زدم و پس از آن برای توسعه فعالیت خود 7 میلیون تومان تسهیلات دریافت کردم.

در سال 1388 برای تولید ورمی کمپوست به مدت پنج سال پارکینگی را در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان با هزینه 3 میلیون تومان اجاره کردم و با اعتبار 18 میلیون تومان آنجا را به صورت گلخانه و تولید ورمی کمپوست تجهیز کردم.

ورمی کمپوست چیست؟ می‎توانید کمی بیشتر از مزایایی آن برای ما بگویید؟

- یک غذای کامل و متعادل برای پرورش تمام محصولات کشاورزی است که به رنگ مطبوع، طعم، بو و کیفیت گیاهان، سبزیجات و میوه‎ها بهبود می‎بخشد.

علاوه بر این حاصلخیزی خاک را افزایش داده و ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک را بالا می‎برد و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی است و مواد بیوشیمیایی موجود در آن مقاومت گیاهان را افزایش می‎دهد.

میزان اشتغالزایی شما چه میزان بوده است؟

- در حال حاضر سه نفر کارگر دائم و و شش نفر کارگر فصلی را مشغول به کار دارم.

با توجه به اینکه از سوی دانشگاه علمی - کاربردی فرصتی فراهم شده تا شما در نمایشگاه ملی اشتغال و کارآفرینی به ارائه توانمندی‎های خود بپردازید نقش این دانشگاه را در موفقیت‎هایتان چگونه ارزیابی می‎کنید؟

- هر کس در زمینه کارهای تولیدی به میزان علاقه‎ای که دارد و فعالیت‎های که قبلا داشته است می‎تواند موقعیتش را به اثبات برساند و مرکز علمی-کاربردی جهادکشاورزی برای من یک بستر مناسب برای پیشرفت و رشد بود و توانستم با تئوری کردن تجربیاتم در این دانشگاه و داشتن علم و عمل در کنار هم خلاقیت‎ها و استعدادهایم را به منصه ظهور برسانم و مستحکم‎تر از گذشته برای آینده گام بردارم.

برنامه آینده شما چیست؟

- قصد دارم در آینده تمام فعالیت‎های خودم را مخصوصا در زمینه کودهای بیولوژیک گسترش دهم و اگر امروز در سطح استان موفق هستم می‎خواهم این موفقیت‎ها را در عرصه کشوری و پس از آن جهانی افزایش دهم.

افق آینده برای من چندان دور از دسترس نیست و دوست دارم به تمام خواسته‎هایم برسم همانطور که تاکنون رسیده‎ام.

سخن پایانی:

- یک کارآفرین می‎تواند یک مدیر موفق نیز باشد اما یک مدیر نمی‎تواند یک کارآفرین موفق باشد من تمام سعی خودم را می‎کنم که در کنار موفقیت در کارآفرینی بتوانم مدیری موفق باشم.

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 20:14  توسط سعید جواهری  |